همه دانشجویانی که در نیم‌سال اوّل انتخاب واحد دارند، از ابتدای مهر سال جاری تا ابتدای مهر سال آینده، تحت پوشش بیمه حوادث هستند. چنانچه دانشجویی در بازه زمانی فوق، دچار حادثه شود، باید مدارک خود شامل: کپی کارت ملی، شناسنامه، اصل مدارک پزشکی و اصل صورت‌حساب‌های انجام شده، را برای تأیید توسط اداره رفاه دانشجویی ارسال کنند (رایانامه: zohrehizanloo @ um.ac.ir). پس از بررسی و تأیید مدارک دانشجو، نامبرده برای جبران خسارت، به شرکت بیمه طرف قرارداد دانشگاه معرفی می‌شود.


   تعریف حادثه: هر واقعه ناگهانی ناشی از یک عامل خارجی که بدون قصد و اراده بیمه شده بروز کرده و منجر به جرح، نقص عضو، از کار افتادگی و یا فوت بیمه شده گردد، حادثه است.

   بر اساس بیمه حوادث، ​دانشجویان شاغل به تحصیل در زمان بروز حادثه، مشمول پرداخت خسارت هستند. این دانشجویان پس از انجام خدمات درمانی و پس از صرف هزینه، ارائه مدارک لازم و پس از اطمینان از وقوع حادثه، می‌توانند تمام یا بخشی از خسارت وارده را بر اساس نظر کارشناسانه شرکت بیمه‌گذار دریافت کنند.


   موارد تحت پوشش بیمه حوادث:

   الف) هزینه‌های پزشکی در اثر حادثه

   این هزینه‌ها تنها در صورت درمان حادثه است نه بیماری. حوادثی مانند غرق شدن، مسمومیت غذایی، استنشاق گاز، گاز گرفتگی و بزاق حیوان، دفاع مشروع، شکستگی دندان و بینی.

   ب) نقص عضو یا از کار افتادگی دائم و قطعی

   نقص عضو کامل مثل نابینایی کامل، قطع نخاع، برداشتن فک پایین، ناشنوایی کامل و ... .

   مهم: خسارت وارد شده در اثر فعّالیّت‌های ورزشی تحت پوشش بیمه حوادث نمی‌باشد.

   ج) فوت ناشی از حادثه

 

   تذکر مهم: لازم است دانشجویان عزیز بلافاصله پس از وقوع حادثه، حداکثر تا ۱۰ روز پس از وقوع حادثه، مدارک خود را به اداره رفاه تحویل دهند (حضوری یا با رایانامه اعلام شده فوق) تا مشمول دریافت خسارت از بیمه حوادث شوند. در غیر این صورت و عدم اطلاع‌رسانی به موقع به اداره رفاه، مسئولیت این امر به عهده شخص دانشجو است، و دانشگاه هیچ گونه مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.